Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-06-10 20:31:29
Autor zdjęcia/źródło: @ mat. promocyjne zalecenia żywieniowe przy Hashimoto
Tarczyca jako narząd wydzielniczy bierze udział w produkcji jednych z najważniejszych hormonów w organizmie – trójjodotyroniny oraz troksyny. Hormony te biorą udział w regulowaniu gospodarki metabolicznej organizmu, mineralizacji kośćca oraz termogenezie. Ponadto wpływają na prawidłową pracę układu nerwowego. Zarówno niedobór jak i nadmiar powyżej wymienionych hormonów może być przyczyna zaburzenia pracy wielu układów organizmu.
Choroby tarczycy można podzielić na dwa główne przypadki: niedoczynność oraz nadczynność gruczołu tarczycowego. Wówczas, gdy zostaje stwierdzona na podstawie badań laboratoryjnych niedoczynność tarczycy, podłożem postaci pierwotnej może być choroba autoimmunologiczna zwana chorobą Hashimoto. Istotą mechanizmu przy schorzeniu Hashimoto jest nadmierna aktywizacja układu odpornościowego przeciwko enzymom znajdującym się w narządzie. Na skutek tego dochodzi do nieprawidłowego wydzielania hormonów tarczycowych oraz ostatecznie do stopniowego zaniku samego organu. Podłożem do wystąpienia zanikowego zapalania tarczycy - choroby Hashimoto jest zarówno podłoże genetyczne jak i środowiskowe. Odpowiednio zbilansowana dieta odgrywa szczególna rolę w niwelowaniu negatywnych skutków wystąpienia zanikowego zapalania tarczycy.
Jadłospis osoby cierpiącej z powodu tego schorzenia powinien głównie opierać się na racjonalnie zbilansowanej diecie, tak jak w przypadku osoby zdrowej, ale z jednoczesnych wykluczeniem produktów niepożądanych. Z racji częstego współistnienia chorób autoimmunologicznych z potwierdzonymi nietolerancjami pokarmowymi, zaleca się wykluczenie pokarmów zawierające silnie alergenne białka tj. gluten występujący w produktach zbożowych. U osób z choroba Hashimoto często występują również inne nietolerancje pokarmowe na produkty tj. drodże, jaja oraz produkty mleczne. Należy jednak w sposób indywidualny dopasować produkty do dieta osoby z Hashimoto, gdyż nie zawsze produkty te bez potwierdzenia badaniami diagnostycznymi musza zostać wykluczone z diety. Po potwierdzeniu występowania nietolerancji bądź alergii pokarmowej należy bezwzględnie wykluczyć z codziennego jadłospisu dany produkt bądź całą grupę. Dieta eliminacyjna w przypadku glutenu u osób z Hashimoto wypływa pozytywnie na przebieg choroby prowadząc do obniżenia stężenia przeciwciał. Przy diecie bezglutenowej należy wykluczyć przede wszystkich produkty i potrawy oparte na produktach zbożowych. Wiąże się to z eliminacją pszenicy, żyta, jęczmienia oraz owsa. Zboża te należy zastąpić produktami bezglutenowymi. Należą do nich między innymi:
Najbardziej istotnymi składnikami mineralnymi wpływającymi na przebieg choroby Hashimoto jest jod oraz selen. Pierwszy pierwiastek powinien być dostarczony do ustroju w ilościach około 160 µg. Jod uczestniczy w prawidłowym wytwarzaniu hormonów tarczycowych, dlatego też jego odpowiednia podaż jest niezmiernie ważna. Na co dzień jod znajdziemy w soli kuchennej z racji jego obligatoryjnego dodatku. Z naturalnych źródłem, aby dostarczyć odpowiedniej ilości jodu warto sięgnąć przed wszystkich po morskie ryby oraz owoce morza. Dobrym źródłem jodu w diecie pozostają również produkty pochodzenia mlecznego. Aby zapewnić codzienną podaż jodu warto włączyć do diety produkty o wysokiej zawartości tego pierwiastka takie jak:
Kolejnym kluczowym składnikiem mineralnych w przebiegu choroby jest selen. Selen tworzy struktury selenoenzymów, które regulują działanie organów endokrynnych w tym tarczycy. Niedobór selenu w diecie u osoby z potwierdzoną chorobą Hashimoto może prowadzić do pogłębienia objawów związanych z chorobą. Liczne badania naukowe wskazują, iż odpowiednia podaż selenu z diety wpływa korzystnie na pracę gruczołu. Selen w codziennej diecie można dostarczyć z produktów takich jak:
Oprócz wyżej wymienionych składników mineralnych warto zwrócić szczególna uwagę na podaż składników jak:
Prawidłowo zbilansowana dieta odgrywa kluczowa rolę w przebiegu choroby Hashimoto. Bilans diety oraz zastosowanie diety bezmlecznej czy bezglutenowej nie zawsze są łatwe. Dlatego też, aby nie doprowadzić do stanów niedoborów pokarmowych oraz zaostrzenia objawów chorobowych warto skonsultować się ze specjalistą żywieniowym w tym zakresie. Dietetycy jakich można odnaleźć dzięki wyszukiwarce Kcalmar.com, skutecznie poprowadzą dietoterapię osoby z potwierdzoną chorobą Hashimoto. Na stronie Kcalmar.com można wyszukać dietetyka specjalizującego się w tworzeniu jadłospisów w chorobach autoimmunologicznych w tym Hashimoto. Specjalista żywieniowy dzięki innowacyjnemu oprogramowaniu Kcalmar.pro zbilansuje dietę pod względem indywidualnym, wyznaczy prawidłową podaż energii w ciągu dnia oraz dobierze produkty, które pozytywnie wpłyną na przebieg choroby.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.